Free Christian classic ebooks for you to download:
Browse books now

Multilingual Online Bible


Albanian
Type your search text here


Choose a Bible


Select book or range
Chapter


Albanian, Job 31

1   "Unė kisha bėrė njė besėlidhje me sytė e mi; si mund ta fiksoja, pra, shikimin mbi njė virgjėreshė?

2   Cili ėshtė fati qė mė ka caktuar Perėndia nga atje lart dhe trashėgimia e tė Plotfuqishmit nga vendet e larta?

3   A nuk ėshtė vallė fatkeqėsia pėr njeriun e ēoroditur dhe mjerimi pėr atė qė kryen tė keqen?

4   Nuk i shikon ai tėrė rrugėt e mia dhe nuk i numėron tė gjitha hapat qė bėj?

5   Nė rast se kam vepruar me falsitet, ose nė rast se kėmba ime ėshtė shpejtuar tė ndjekė mashtrimin,

6   le tė mė peshojė me njė peshore tė saktė, dhe Perėndia do ta njohė ndershmėrinė time.

7   Nė qoftė se hapat e mia kanė dalė nga rruga e drejtė, dhe nė qoftė se zemra ime ka ndjekur sytė e mi, apo nė se ndonjė njollė u ėshtė ngjitur duarve tė mia,

8   le tė mbjell unė dhe njė tjetėr tė hajė, dhe pasardhėsit e mi u ērrėnjofshin.

9   Nė rast se zemra ime ėshtė mashtruar nga njė grua dhe kam pėrgjuar nė portėn e tė afėrmit tim,

10  gruaja ime le tė bluajė pėr njė tjetėr dhe tė tjerė u pėrkulshin mbi tė.

11  Sepse kjo do tė ishte njė mbrapshti, njė faj qė duhet tė dėnohet nga gjyqtarėt,

12  njė zjarr qė konsumon deri nė Abadon, dhe do tė kishte shkatėrruar deri nė rrėnjė gjithė tė korrat e mia.

13  Nė rast se kam hedhur poshtė tė drejtėn e shėrbėtorit tim dhe tė shėrbėtores sime, kur po grindeshin me mua,

14  ēfarė do tė bėja kur Perėndia tė ngrihej kundėr meje, dhe si do t'i pėrgjigjesha kur tė mė kėrkonte llogari?

15  Ai qė mė ka bėrė mua nė barkun e nėnės, a nuk e ka bėrė edhe atė? A nuk ka qenė po ai Perėndi qė na ka krijuar nė bark?

16  Nė rast se u kam refuzuar tė varfėrve atė qė dėshironin dhe bėra tė veniten sytė e gruas sė ve,

17  nė rast se e hėngra vetėm copėn e bukės pa i dhėnė njė pjesė jetimit,

18  (por qė nė rininė time unė e rrita si njė baba, dhe qė nė bark tė nėnės sime e kam ndihmuar gruan e ve)

19  nė rast se kam parė dikė tė vdesė pėr mungesė rrobash ose njė tė varfėr qė nuk kishte me se tė mbulohej,

20  nė rast se ijet e tij nuk mė kanė bekuar, dhe nuk ėshtė ngrohur me leshin e qengjave tė mi,

21  nė qoftė se kam ngritur dorėn kundėr jetimit, sepse e dija qė do tė ndihmohesha tek porta,

22  supi im u ndaftė nga shpatulla, krahu im u theftė nė bėrryl!

23  Sepse fatkeqėsia qė vjen nga Perėndia mė kall drithma, dhe pėr shkak tė madhėshtisė sė tij nuk mund tė bėj asgjė.

24  Nė qoftė se kam pasur besim tek ari, dhe arit tė kulluar i kam thėnė: "Ti je shpresa ime",

25  nė rast se jam gėzuar sepse pasuritė e mia ishin tė mėdha, dhe sepse dora ime ka grumbulluar shumė pasuri,

26  nė qoftė se kam shikuar diellin kur shkėlqen ose hėnėn qė shkonte pėrpara duke ndritur, dhe zemra ime u mashtrua tinėz dhe goja ime puthi dorėn time;

27  edhe ky do tė ishte njė faj qė duhet tė dėnohet nga gjyqtarėt, sepse do tė kisha mohuar Perėndinė qė rri aty lart.

28  Nė rast se jam gėzuar pėr fatkeqėsinė e armikut tim dhe u ngrita, sepse e kishte goditur fakeqėsia

29  (por unė nuk e lejova gojėn time tė mėkatonte, duke i uruar tė vdesė me njė mallkim);

30  nė qoftė se njerėzit e ēadrės sime nuk kanė thėnė: "Kush mund tė gjejė njė qė nuk ėshtė ngopur me mishin e tij?".

31  (pėrveē kėsaj asnjė i huaj nuk e kalonte natėn jashtė, sepse i hapja portat e mia udhėtarit);

32  nė rast se i kam mbuluar mėkatet e mia si Adami, duke e fshehur fajin tim nė gji,

33  sepse kisha frikė nga turma e madhe dhe pėrbuzja e familjeve mė tmerronte, kėshtu qė rrija i heshtur pa dalė nga shtėpia.

34  Ah, sikur tė kisha njė qė tė mė dėgjonte! Ja firma ime! I Plotfuqishmi tė mė pėrgjigjet! Kundėrshtari im tė shkruajė njė dokument,

35  dhe unė do ta mbaja me siguri mbi shpatullat e mia, dhe do ta mbaja si njė diademė

36  do t'i jepja llogari pėr tė gjitha hapat e mia, duke iu paraqitur si njė princ.

37  Nė qoftė se toka ime bėrtet kundėr meje dhe brazdat e saj qajnė bashkė me tė,

38  nė rast se kam ngrėnė frytin e saj pa paguar, nė rast se u kam nxjerrė frymėn e fundit zotėrve tė saj,

39  nė vend tė grurit u rritshin ferra dhe barėra tė kėqija nė vend tė elbit".

40  Kėtu mbarojnė fjalėt e Jobit.


Job 30    Choose Book & Chapter    Job 32

spoken by approximately 8 million people, primarily in Albania and Kosovo but also in other areas of the Balkans in which there is an indigenous Albanian population, including western Macedonia, southern Montenegro, southern Serbia and northwestern Greece. Albanian is also spoken in centuries-old Albanian colonies in southern Greece, southern Italy, Sicily, and Ukraine.

Albanian Bible courtesy of the Unbound Bible project.


Licensed to Jesus Fellowship. All Rights reserved. (Script Ver 2.0.2)
© 2002-2021. Powered by BibleDatabase with enhancements from the Jesus Fellowship.