Free Christian classic ebooks for you to download:
Browse books now

Multilingual Online Bible


Albanian
Type your search text here


Choose a Bible


Select book or range
Chapter


Albanian, Jeremiah 9

1   Oh, sikur koka ime tė ishte njė burim uji dhe sytė e mi njė burim lotėsh, nė mėnyrė qė tė mund tė qaja ditė e natė tė vrarėt e bijės sė popullit tim!

2   Ah, sikur tė kisha nė shkretėtirė njė strehė pėr udhėtarėt! Do ta braktisja popullin tim dhe do tė shkoja larg tij, sepse janė tė gjithė shkelės tė kurorės, njė turmė tradhtarėsh.

3   "Zgjasin gjuhėn e tyre sikur tė ishte harku i tyre pėr tė lėshuar gėnjeshtra; nė vend janė tė fortė, por jo pėr shkak tė sė vėrtetės, sepse shkojnė nga njė e keqe nė tjetrėn dhe nuk mė njohin mua", thotė Zoti.

4   "Tė ruhet secili nga fqinji i tij dhe mos i keni besim ēdo vėllai, sepse ēdo vėlla nuk bėn gjė tjetėr veēse mashtron dhe ēdo fqinj pėrhap shpifje.

5   Secili mashtron fqinjin e tij dhe nuk thotė tė vėrtetėn; e ushtron gjuhėn e tij pėr tė thėnė gėnjeshtra dhe mundohet pėr tė bėrė tė keqen.

6   Banesa jote ėshtė nė mes tė mashtrimit dhe pėr shkak tė mashtrimit nuk duan tė mė njohin", thotė Zoti.

7   Prandaj kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Ja, unė do t'i rafinoj dhe do t'i vė nė provė. Ēfarė tjetėr, pra, mund tė bėj pėr bijėn e popullit tim?

8   Gjuha e tyre ėshtė njė shigjetė vrasėse; ajo nuk thotė veēse gėnjeshtra. Me gojėn e vet secili i flet pėr paqe fqinjit tė tij, por nė zemėr tė vet, ai rri nė pritė.

9   A nuk duhet vallė t'i dėnoj pėr kėto gjėra?", thotė Zoti. "A nuk duhet tė hakmerrem me njė komb tė tillė?".

10  Nėpėr malet do tė ngre vaje dhe rėnkime dhe nėpėr kullotat e shkretėtirės njė vajtim, sepse janė djegur dhe nuk kalon asnjeri nėpėr to, nuk dėgjohet mė blegėrima e kopeve. Zogjtė e qiellit dhe kafshėt kanė ikur, janė zhdukur.

11  "Unė do t'a katandis Jeruzalemin nė njė tog gėrmadhash dhe nė njė strehė ēakejsh; do t'i bėj tė shkreta, pa banorė, qytetet e Judės".

12  Cili ėshtė njeriu i urtė qė mund t'i kuptojė kėto gjėra dhe ai tė cilit goja e Zotit i ka folur qė ta shpallė? Pse vallė vendi ėshtė shkatėrruar dhe shkretuar si njė shkretėtirė dhe nuk po kalon mė askush nėpėr tė?

13  Zoti thotė: "Sepse kėta kanė braktisur ligjin tim qė kisha vėnė pėrpara, nuk dėgjuan zėrin tim dhe nuk kanė ecur nė pėrshtatje me tė,

14  por kanė ndjekur kryeneēėsinė e zemrave tė tyre dhe Baalėt, qė etėrit e tyre u kishin bėrė tė njohur".

15  Prandaj kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: "Ja, unė do ta ushqej kėtė popull me pelin dhe do ta bėj tė pijė ujė tė helmuar.

16  Do t'i shpėrndaj nėpėr kombet, qė as ata as etėrit e tyre nuk i kanė njohur, dhe do tė dėrgoj pas tyre shpatėn, deri sa t'i kem shkatėrruar plotėsisht".

17  Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Mendoni tė thėrrisni vajtorėt: le tė vijnė! Shkoni e thėrrisni mė tė zonjat: le tė vijnė!

18  Le tė nxitojnė dhe ta nisin vajin mbi ne me qėllim qė sytė tonė tė derdhin lot dhe qepallat tona tė lėshojnė ujė".

19  Sepse njė zė vaji dėgjohet nga Sioni: "Sa jemi shkatėrruar! Jemi shumė tė shushatur, sepse duhet tė braktisim vendin, sepse kanė shembur banesat tona".

20  Prandaj dėgjoni fjalėn e Zotit, o gra, dhe veshi juaj ta zėrė fjalėn e gojės sė tij. U mėsoni bijave tuaja njė vajtim dhe secila t'i mėsojė fqinjės sė saj njė kėngė mortore.

21  Sepse vdekja ėshtė ngjitur nėpėr dritaret tona, ka hyrė nė pallatet tona pėr t'i zhdukur fėmijėt nga rruga dhe tė rinjtė nga sheshet.

22  "Fol: Kėshtu thotė Zoti: "Kufomat e njerėzve do tė rrinė si pleh nė fushėn e hapėt, si njė demet i lėnė pas nga korrėsi dhe qėaskush nuk e mbledh"".

23  Kėshtu thotė Zoti: "I dituri tė mos lavdėrohet me diturinė e tij, njeriu i fortė tė mos lavdėrohet me forcėn e tij, i pasuri tė mos lavdėrohet me pasurinė e tij.

24  Por kush lavdėrohet tė lavdėrohet me kėtė: tė ketė gjykim dhe tė mė njohė mua, qė jam Zoti, qė bėj mirėsinė, ushtroj tė drejtėn dhe drejtėsinė mbi tokė; sepse kėnaqem me kėto gjėra", thotė Zoti.

25  "Ja, po vijnė ditėt", thotė Zoti, "nė tė cilat do tė ndėshkoj tė gjithė tė rrethprerėt qė janė tė parrethprerė:

26  Egjiptin, Judėn, Edomin, bijtė e Amonit, Moabin dhe tėrė ata qė presin cepat e mjekrės dhe banojnė nė shkretėtirė; sepse tėrė kombet janė tė parrethprerė dhe tėrė shtėpia e Izraelit ėshtė me zemėr tė parrethprerė".


Jeremiah 8    Choose Book & Chapter    Jeremiah 10

spoken by approximately 8 million people, primarily in Albania and Kosovo but also in other areas of the Balkans in which there is an indigenous Albanian population, including western Macedonia, southern Montenegro, southern Serbia and northwestern Greece. Albanian is also spoken in centuries-old Albanian colonies in southern Greece, southern Italy, Sicily, and Ukraine.

Albanian Bible courtesy of the Unbound Bible project.


Licensed to Jesus Fellowship. All Rights reserved. (Script Ver 2.0.2)
© 2002-2021. Powered by BibleDatabase with enhancements from the Jesus Fellowship.