Free Christian classic ebooks for you to download:
Browse books now

Multilingual Online Bible


Albanian
Type your search text here


Choose a Bible


Select book or range
Chapter


Albanian, Hebrews 10

1   Por nė kėto flijime pėrtėrihet ēdo vit kujtimi i mėkateve,

2   sepse ėshtė e pamundur qė gjaku i demave dhe i cjepve tė heqė mėkatėt.

3   Prandaj, duke hyrė nė botė, ai thotė: ''Ti nuk deshe as flijim as mblatė, po bėre gati pėr mua njė trup;

4   ti nuk pėlqeve as olokauste as flijimet pėr mėkatin.

5   Atėherė unė thashė: "Ja, unė po vij; nė rotullin e librit ėshtė shkruar pėr mua; pėr tė bėrė, o Perėndi, vullnetin tėnd"''.

6   Mbasi tha: ''Ti nuk deshe as flijim as mblatė, as olokauste as flijime pėr mėkatin, qė tė blatohen sipas ligjit'',

7   ai shtoi: ''Ja, unė vij pėr tė bėrė, o Perėndi, vullnetin tėnd''. Ai heq tė parėn, qė tė vėrė tė dytėn.

8   Prej kėtij vullneti, ne jemi shenjtėruar me anė tė kushtimit tė trupit tė Jezu Krishtit, qė u bė njė herė pėr tė gjithė.

9   Dhe ndėrsa ēdo prift rri pėrdita nė kėmbė duke shėrbyer dhe duke mblatuar shpesh herė tė njėjtat flijime, qė nuk mund tė heqin kurrė mėkatet,

10  ai, pėrkundrazi, pasi dha pėr gjithnjė njė flijim tė vetėm pėr mėkatet, u vu tė rrijė nė tė djathtėn e Perėndisė,

11  duke pritur paskėtaj vetėm qė armiqtė e tij t'i vihen si ndenjėse pėr kėmbėt e tij.

12  Sepse, me njė ofertė tė vetme, ai i bėri tė pėrsosur pėr gjithnjė ata qė shenjtėrohen.

13  Por edhe Fryma e Shenjtė na e dėshmon; sepse, mbasi pat thėnė mė parė:

14  ''Kjo ėshtė Besėlidhja qė unė do tė bėj me ata pas atyre ditėve, thotė Perėndia, unė do t'i shtie ligjet e mia nė zemrat e tyre dhe do t'i shkruaj nė mendjet e tyre'',

15  shton: ''Dhe nuk do t'i kujtoj mė mėkatet e tyre dhe paudhėsitė e tyre''.

16  Edhe atje ku ka ndjesė tė kėtyre gjėrave, nuk ka mė ofertė pėr mėkatin.

17  Duke pasur, pra, o vėllezėr, liri tė plotė pėr tė hyrė nė shenjtėrore me anė tė gjakut tė Jezusit,

18  me anė tė njė udhe tė re dhe tė gjallė qė ai pėruroi pėr ne me anė tė velit, domethėnė tė mishit tė tij,

19  edhe duke pasur njė kryeprift mbi shtėpinė e Perėndisė,

20  le t'i afrohemi me zemėr tė vėrtetė, me siguri tė plotė besimi, duke i pasur zemrat tona tė lara prej ndėrgjegjės sė ligė dhe trupin tė larė me ujė tė kulluar.

21  Le tė mbajmė tė patundur rrėfimin e shpresės sonė, sepse besnik ėshtė ai qė premtoi.

22  Dhe le tė kujdesemi pėr njeri tjetrin, pėr t'u nxitur pėr dashuri dhe vepra tė mira,

23  pa hequr dorė nga tė mbledhurit bashkė tonin, sikurse kanė zakon disa, por tė nxisim njeri tjetrin, aq mė tepėr se e shihni ditėn qė po afrohet.

24  Sepse, nė qoftė se ne mėkatojmė me dashje mbasi kemi marrė dijeni tė sė vėrtetės, nuk mbetet mė asnjė flijim pėr mėkatet,

25  por vetėm njė pritje gjyqi e tmerrshme dhe njė e ndezur zjarri qė do tė pėrpijė kundėrshtarėt.

26  Kushdo qė shkel ligjin e Moisiut vritet pa mėshirė me deponimet e dy ose tre dėshmitarėve.

27  Ē'dėnim mė tė keq meriton, sipas mendimit tuaj, ai qė ka shkelur me kėmbė Birin e Perėndisė dhe e ka konsideruar profan gjakun e Besėlidhjes me tė cilin u shenjtėrua, dhe ka fyer Frymėn e hirit?

28  Sepse ne e dimė atė qė ka thėnė: ''Hakmarrja mė takon mua, unė do ta jap shpagimin'', thotė Perėndia. Dhe pėrsėri: ''Perėndia do tė gjykojė popullin e vet''.

29  Gjė e tmerrshme ėshtė tė bjerė njeriu nė duart e Perėndisė sė gjallė.

30  Dhe tani sillni ndėrmend ditėt e mėparshme, nė tė cilat, pasi u ndriēuat, keni duruar njė luftė tė madhe vuajtjesh,

31  herė duke u bėrė objekt fyerjesh dhe mundimesh, herė duke u solidarizuar me ata qė trajtoheshin nė kėtė mėnyrė.

32  Sepse treguat dhembje pėr mua nė prangat e mia dhe keni pranuar me gėzim t'ju zhveshin nga pasuria juaj, duke ditur se keni pėr veten tuaj njė pasuri mė tė mirė e tė qėndrueshme nė qiej.

33  Mos e hidhni tej guximin tuaj, qė do tė ketė njė shpėrblim tė madh.

34  Sepse ju keni nevojė pėr ngulm qė mbasi, tė bėni vullnetin e Perėndisė, tė merrni gjėrat e premtuara.

35  ''Edhe fort pak kohė, edhe ai qė duhet tė vijė do tė vijė dhe nuk do tė vonojė.

36  Dhe i drejti do tė jetojė prej besimit; por ne qoftė se ndokush tėrhiqet prapa, shpirti im nuk do tė gjejė pėlqim nė tė''.

37  Por ne nuk jemi nga ata qė tėrhiqen prapa pėr humbje, por nga ata qė besojnė nė shpėtimin e shpirtit.

38  Dhe besimi ėshtė siguria e gjėrave qė shpresohen, tregim i gjėrave qė nuk shihen;

39  sepse me anė tė saj tė moēmit morėn dėshmimin.


Hebrews 9    Choose Book & Chapter    Hebrews 11

spoken by approximately 8 million people, primarily in Albania and Kosovo but also in other areas of the Balkans in which there is an indigenous Albanian population, including western Macedonia, southern Montenegro, southern Serbia and northwestern Greece. Albanian is also spoken in centuries-old Albanian colonies in southern Greece, southern Italy, Sicily, and Ukraine.

Albanian Bible courtesy of the Unbound Bible project.


Licensed to Jesus Fellowship. All Rights reserved. (Script Ver 2.0.2)
© 2002-2021. Powered by BibleDatabase with enhancements from the Jesus Fellowship.